ˇBine ati venit pe BroxGaming

Brox Community


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă


Tema: [Citeste parerea artistilor despre retragerea lui Cedry2k]


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Ancisz

Ancisz

Administrator

https://brox.forumgratuit.ro
1
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dupa cum stiti, pe 18 martie Cedry2k si-a lansat ultimul album solo din cariera, “Clipa Schimbarii“. Pentru ca ni s-a parut un moment destul de important in hip-hop-ul romanesc, am luat legatura cu mai multi artisti si i-am intrebat care este parerea lor despre retragerea lui Cedrea.

1. Ce parere ai despre decizia lui Cedry2k de a se retrage din muzica?

2. Cum crezi ca va afecta asta rap-ul romanesc?

3. Il consideri pe Cedry2k unul din cei mai prolifici si constanti MCi din istoria moderna a rap-ului romanesc?

Printre artistii contactati de noi se afla Stripes, DOC, Nai’gh’Ba, Aforic, Swift. Iata ce ne-au declarat ei:



Stripes: E decizia lui. Da, il consider unul din cei mai prolifici si constanti MCi.





DOC: Avand in vedere ca-l cunosc destul de bine – nu ma surprinde decizia sa. Cum va afecta rap-ul romanesc? Rap se va face in continuare, cu sau fara el, fara mine sau fara oricine altcineva. Decizia lui arata cum afecteaza rap-ul romanesc omul din spatele MC-ului.

Da, il consider.



Aforic: Mi se pare normal ca un barbat de maturitatea lui Cedry2k sa ia decizii in viata. Cum va afecta hip-hp-ul romanesc? Ma faci sa rad. Rap-ul romanesc si asa nu e apreciat cum trebuie, acum mai e si afectat? Eu stiu ca Cedrea o sa scrie poezie toata viata lui, e nascut sa faca asta. Da, Cedry2k e unul dintre cei mai speciali MC pe care a putut Romania sa ii ofere.



Nai’gh’Ba: 1. Este decizia lui si nu cred ca are dreptul cineva sa o judece sau sa o comenteze in vreun fel. El stie cel mai bine de ce a decis sa lanseze ultimul album. Sincer, chiar nu e problema mea si nu cred ca este vreun moment important pentru rap-ul romanesc.

2. Nu va afecta in niciun fel. Hai sa-ti zic un lucru – nu stiu cati dintre cei care asculta ce e acum pe val stiu ce se canta acum 10- 15 ani la nivel de idei, conceptii de viata, mesaje etc… asa ca nu cred ca peste 5 ani se va mai gandi cineva ca un MC sau altul au disparut din peisaj. Intelegi ce zic? Lucrurile merg inainte pentru ca sunt asa cum ar trebui sa fie. Nimic nu e intamplator si nu exista coincidente.

3. Istoria rap-ului romanesc? Wow – mi se pare o formulare pompoasa care nu-si are sensul. Rap-ul a avut etapele lui cu nume care s-au perindat la varf – desi daca te uiti mai atent vei observa ca doar unele sunt varfuri iar altele sunt piscuri. Nu poti spune clar – ala e cel mai tare. pana la urma, daca e sa gandim strict ca si numar de oameni adunati la concerte – tot Mafia, Parazitii si Puya aduna cei mai multi oameni, dupa care zic eu vin Guess Who si Grasu si apoi – si o spun fara nicio ofensa – CTC (adica DOC, Deliric si VD), Cedry2k si ceilalti. Asa ca hai sa vedem la ce istorie ne referim atunci cand folosim termenul. Mie imi place sa privesc lucrurile realist. Flow-ul este o chestiune de gust. Cineva spunea ca valoarea nu poate fi apreciata cu adevarat daca nu are un pret. Ori daca gandim asa, atunci ceea ce am spus mai sus se justifica pe deplin.

4. Habar nu am. Nu m-a interesat atat de tare constanta lui, daca e un MC bun sau nu. Asta decide publicul, nu eu. Hai sa vedem ce inseamna prolific – daca ne gandim la numar de albume – evident ca nu e. Mafia si Parazitii au atins deja 20 de materiale scoase, nu? Deci si la nivelul “constanta” tot la ei m-as opri. Fara suparare insa chiar nu cred ca e cazul sa exageram o chestiune care pana la urma este o simpla decizie.

Swift: 1. Este decizia lui si trebuie respectata. El stie cel mai bine de ce s-a retras.

2. Poate ca va fi mai gol acum rap-ul romanesc. Insa rap-ul romanesc nu sta doar intr-o persoana cum nu a stat nici nationala in Hagi. Se va face continuare rap. Au mai plecat multi…

3. Cu siguranta e unul dintre cei mai buni MC,care a avut mereu un mesaj puternic care te punea pe ganduri daca erai capabil sa-l intelegi pe deplin. Are locul lui rezervat printre cei mai buni.

Cedry2k: “Ăsta e ultimul mesaj pe care îl mai transmit: fiţi mai buni şi împrăştiaţi cât mai multa dragoste în jurul vostru. Ăsta e ultimul mesaj pe care mai sunt în stare să îl transmit. Şi asta aş vrea să reţineţi din tot ce-am scris până acum. Vă mulţumesc. În general nu trebuie să vă pară rău când un artist sau altul sau mai mulţi părăsesc scena, nu înseamnă că a renunţat la nimic. N-o fac din cauza banilor, nu e nicio strategie. O fac pur şi simplu pentru că nu cred că am găsit cea mai bună metodă de a ajunge la inimile voastre. Şi sunt dator… Muzica n-a valorat mai mult ca viaţa. Indiferent ce fel de muzică, viaţa contează mai mult ca orice. Înţelegeţi? Anumite valori nu le pot înlocui cu muzica. Asta înseamnă că fiecare trebuie să ne urmăm drumul nostru, indiferent de voinţele celorlalţi şi indiferent de iluziile care ne prind pe parcurs. Nu ma las, frate, doar schimb arma! Multumesc că aţi fost alături de mine, am reuşit să scot 4 materiale datorită vouă.”



Dorim sa le multumim tuturor celor care au fost de acord (sau nu) sa vorbeasca cu noi! Noi il consideram pe Cedry2k unul din cei mai smecheri MCi si tocmai de-aia am vrut sa aflam care este si parerea celorlalti artisti vis-a-vis de retragerea lui.

Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

DunhiLL. ;x dE mEnTa

DunhiLL. ;x dE mEnTa

Membru

2
Cedryk2 ramane the best pt. mine...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum