ˇBine ati venit pe BroxGaming

Brox Community


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă


Tema: [Forumul RST center inchis - cativa membri au fost arestati de diicot]


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

DunhiLL. ;x dE mEnTa

DunhiLL. ;x dE mEnTa

Membru

1
Da asa se pare, ca DIICOT-ul tocmai i-a “saltat” pe cativa dintre membrii forumului romanesc de securitate IT. In dimineata aceasta chiar ma miram cum de nu merge forumul. Am zis ca poate e vreo problema temporara. Insa nu a durat mult timp si primesc de la un prieten, care e si el user pe forum, stirea despre RST, mai exact via [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .

Cei de la Realitatea.net prezentau un comunicat de presa, care este putin cam ciudat si ambiguu, cum gruparea Romanian Security Team (RST) a fost urmarita de aproape 1 an, iar acum membrii ei au fost prinsi si adusi la audieri. Sincer am inteles doar ca DIICOT-ul a colaborat cu FBI, Politia Australiana (ce naiba? Australia? Nu e locul ala unde ai mai multe sanse sa iti sara un cangur pe capota decat sa intalnesti o alta masina ? ) si Serviciile secrete britanice, pentru a ii prinde pe infractorii cibernetici. Se pare ca baietii se mai ocupau si cu fraude bancare, carduri falsificate, vanzari de produse inexistente etc. Din experienta pe care o am pe forum (adica de prin 2010) nu imi aduc aminte sa se fi postat asa ceva. Stiu ca era total interzis iar userii care totusi “incercau marea cu degetul”, erau banati definitiv. Intr-o ultima instanta sa speram ca log-urile au fost sterse, urmele lor sa nu fi fost prea mari iar ca forumul isi va reveni.

Se pare ca tinerii “hackeri” (defapt erau niste crackeri), aveau si aici citez presa romaneasca “retea internationala bine organizata in Australia, Marea Britanie si Statele Unite.” De aici si colaborarile cu politia de prin Australia. Intre timp aflu ca si un cunoscut de pe forumul RST a fost ridicat de acasa, cu calculator, cu harduri si toata suita de tehnologie pe care tipul o folosea in fraude sau “daily use”. Si cum stilul nostru implica si ceva reprezentativ, cei de la DIICOT au intrat peste el in mai putin de 10 secunde, adica aruncand in aer usa de la apartament, inventivi baietii nu ? Ma intreb ce senzatie ai cand te simti ca in fasia Gaza sau prin Israel, Iran, Irak etc. Si in legatura cu serverele pe care era hostat forumul RST, acum sunt confiscate de catre cei de la DIICOT impreuna cu controllere (ca de’ trebuie sa le si acceseze si verifice de eventuale “Fraude”). Sa speram ca le vor manui cu delicatete, ca sa nu se fi dus forumul pe apa sambetei, cu tot cu HDD-uri, munca si efortul depus de sute de useri.

Ca sa va convingeti ca forumul RST center nu are nicio legatura cu “hacking-ul” de acest rang si totul este defapt o mani****re la nivel de mass-media

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum